VIDEO: 3D laserové gravírování

Laserové 3D gravírování

VIDEO: 3D laserové gravírování

Gravírování, tedy cílený odběr materiálu často za účelem vytvoření specifického reliéfního vzoru, je aplikací, která je ve 2D rovině pomocí laserového paprsku již velmi dobře zvládnutá. Velmi často jsou pro aplikaci využívány vláknové lasery s velikostí laserové stopy jako o velikosti kolem 40um, schopné přesně a velmi detailně gravírovat širokou škálu kovových materiálů. Obtížnější je nicméně gravírování komplexnějších tvarů s proměnnou výškou. Aplikační specialisté firmy LINTECH přišli s metodou, která přístup ke 3D laserovému gravírování dále zefektivňuje.

 

Základním komponentem je v tomto případě přeostřovací jednotka, která dynamicky mění průměr použitého laserového paprsku a tím následně i jeho fokusační vzdálenost. Řízení změny fokusace paprsku závisí na geometrii 3D modelu zpracovávaného dílu importovaného do laserového softwaru. Použití 3D modelu je zde nezbytné proto, aby podle něj mohl laserový paprsek správně výškově kopírovat povrch zpracovávaného dílu v hloubkovém rozsahu až několik desítek mm. Mimo to software dle geometrie dílu grafický motiv předdeformovává tak, aby ten měl po vypálení na zakřivené plochy správnou pohledovost.

 

Pro správné nalazení laserového procesu je nicméně potřeba přesně sladit pozici grafického vzoru, pozici 3D modelu i samotného fyzického dílu. V opačném případě může dojít k odchýlení pozice vzoru vůči dílu anebo může být vzor pálený mimo fokus, a tedy neostře se sníženou pohledovostí a hloubkou. Pro tento účel LINTECH přišel s řešením za použití kamerového systému, který při nastavování gravírovací aplikace přenáší obraz fyzického dílu přímo do laserového softwaru, kde je možné navíc přiblížením obrazu zobrazit detaily jednotlivých zpracovávaných oblastí. To pak umožňuje operátorovi přesně a jednoduše pozicovat vzor a 3D model vůči fyzicky založenému dílu.

Jak u nás značíme s využitím kamerového zaměření můžete zhlédnout ve videu.

Přeji si dostávat novinky do e-mailu

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů