Svařování kovů v článku na Technetu

Laserove-svarovani-LINTECH-LLS

Svařování kovů v článku na Technetu

Technika spojování různorodých kovů je již dlouhou dobou výzvou pro svařovací inženýry a konstruktéry, kteří často tvrdili, že je to obtížné nebo neproveditelné. Jak vám napoví leckterý metalurg, je to kombinace fyzikálních vlastností a metalurgických technologií, která řídí svařitelnost.

Existuje však mnoho potenciálních aplikací, které vyžadují takové spoje, zvláště barevné kovy a slitiny hliníku k oceli.

Jedná se o důležitý proces pro řadu průmyslových odvětví, včetně odvětví elektroniky, automobilového průmyslu, letectví a zdravotnictví, kde poptávka zejména po svařování odlišných kovových materiálů výrazně vzrostla. Také i kvůli tomu, že výrobci hledají levnější a produktivnější řešení tohoto stále oblíbenějšího typu výroby.

Tyto svary lze pohodlně aplikovat pomocí nanosekundových pulzních laserů zejména v případech svařování velmi tenkých plátů. Tyto spoje lze pak najít ve spotřební elektronice a na bateriích.

 Výzvou tohoto postupu je, že svařování rozdílných kovů má často problémy s akumulací tepla a tvorbou křehkých oblastí, které jsou náchylné na praskání. Použití vláknového laseru pro takovou aplikaci snižuje množství dodaného tepla a velikost zasažené oblasti, což také snižuje dobu cyklu. Další výhodou použití laseru je to, že dokáže vytvářet přesné, kontrolovatelné, konzistentní a opakovatelné svary.

Proces využívá laserový zdroj 70W P pro vytvoření bodových svarů, které trvají přibližně 1 sekundu. Vytvářejí tak mimořádně silný spoj mezi mědí a hliníkem. Proces je velmi rychlý a čistý bez oxidujících vrstev s nízkým elektrickým odporem.

Jedná se o patentovaný proces SPI Lasers. Právě moduly tohoto výrobce, partnera firmy Lintech, integrují a používají technici do laserových stanic, které jsou vyráběny v Domažlicích.

Laserová stanice se zdrojem LLS-F70 P

Laserová stanice se zdrojem LLS-F70 P

 

Použití nanosekundových laserů pro spojení je na rozdíl od konvenčního svařování výhodné tím, že nevytváří zbytečně mnoho taveniny, takže je příležitost k tvorbě těchto nežádoucích intermetalických fází potlačena.

Naše pulzní lasery G4 pracují s pulsy definovatelných charakteristik v délce jednotek až stovek nanosekund. To umožňuje nastavení parametrů pulsu pro jednotlivé fáze procesu a poskytuje řešení šité na míru pro dosažení efektivního svařování.

Široké možnosti nastavení parametrů procesu nabízejí vyšší kvalitu zpracování a maximální flexibilitu při práci s různými materiály, ať už se jedná o tenké hliníkové fólie, nebo tlustší kovy. Nanosekundové svařování je inovace, která má díky své rychlosti a přesnosti obrovský přínos pro průmysl.

Naše pulzní vláknové lasery zlepšují rychlost zpracování, pracující v pulsním nanosekundovém režimu, což je perfektní průmyslový výrobní nástroj pro integraci do strojů a výrobních linek.

Stoprocentní opakovatelnost v dalších výrobních procesech lze dosáhnout zejména díky preciznosti pulzních vláknových laserů LLS-F70P.

Článek na Technetu portálu iDnes.cz: https://sdeleni.idnes.cz/technet/spojovani-tezko-svaritelnych-kovu-v-automotive-a-v-elektronice.A190507_142033_tec_sdeleni_hradr

Přeji si dostávat novinky do e-mailu

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů