Nové hi-tech vybavení aplikační laboratoře

Měření výsledků laseru

Nové hi-tech vybavení aplikační laboratoře

Od dubna tohoto roku firma Lintech používá pro měření částí dílů a profilů drážek či vrypů moderní měřicí zařízení se špičkovou přesností v řádu mikrometrů (µm), digitální mikroskop. Tento nástroj je neocenitelným pomocníkem pro optimalizaci procesních parametrů, a to nejen v oblasti laserového popisování a gravírování. Mikroskop umožnuje tisícinásobné zvětšení s celou řadou důležitých podpůrných funkcí, jakými je např. autofokus nebo 3D snímání.

Tímto speciálním zařízením jsme schopni porovnat kvalitu popisu, gravírování, svařování, řezání i vrtání. Je pak tedy možné dle srovnání mikroskopického náhledu na povrch opracovaný laserovou technologií vybrat ten nejefektivnější způsob. Tedy zvolit co nejkvalitnější výsledek procesu, např. svaření či popisování za co nejkratší možný čas.

Ne vždy je ale takt-time (čas na zpracování kusu v lince) tou nejdůležitější hodnotou. Tou největší hodnotou může být často kvalita procesu, na což jsou právě systémy LLS firmy Lintech ideální. Pomocí kvalitních laserových zdrojů LLSFXXP (XX je výkon ve W) je možné velmi šetrně ovlivňovat materiál tak, aby se nenarušila jeho povrchová struktura a popis byl stále trvalý a odolný proti vnějším vlivům. Tuto jemnou vrstvu v řádu mikrometrů je právě digitální mikroskop schopen měřit a určit, jestli je odpaření vrstvy popisu rovnoměrné, přesné svou polohou a jestli např. není přebytečným teplem výrobek zdeformovaný (prohnutý). Protože i několik jednotek mikrometrů nad povrchem může např. v případě popisu pístního kroužku mít v motoru automobilu velké negativní účinky.

Při vrtání nebo řezání je také velmi důležitý profil stěny řezu, její sklon a čistota. Tyto vlastnosti totiž mohou ovlivnit montáž dílu do sestavy, jeho správnou funkci, nebo jen samotný vzhled. Proto je důležitou funkcí samotného mikroskopu 3D snímání, jehož výsledek napoví, jak moc je nutné parametry laserového zařízení upravit. Vzhledem k velké škále laserových zdrojů a objektivů, jejich typů a výkonů jsme pak schopni za pomoci měření určit ten nejvhodnější. Celé toto testování probíhá v naší hi-tech aplikační laboratoři, která je těmito zařízeními vybavena a naši inženýři denně podobné aplikace testují.

Digitální mikroskop Lintech

Po testování těchto aplikací jsme pak zákazníkovi schopni dodat protokol měření obsahující všechna důležitá data, včetně grafického 3D náhledu na měřenou část a grafů detailně popisujících profil snímaného povrchu s naměřenými hodnotami.

Přesvědčte se sami!! Máte konkrétní případ, na kterém byste si to přáli vyzkoušet? 
Kontaktujte naše obchodní zástupce.

 

 

 

Přeji si dostávat novinky do e-mailu

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů