Gravírování DMX kódů pro pasivaci
Ačkoli se běžně udává, že laserové značení je trvalé, existují případy, kdy tato trvalost naráží na své limity. Jedním z případů je značení dílů, které následně procházejí pasivací, při které se noří do kyselinové lázně. Kyseliny intenzivně čistí povrch dílů a odstraňují z něj kontrast vznikající během laserového značení.
Pro identifikaci takových dílů je tedy zapotřebí využít odlišný přístup, jehož výsledky si zachovají požadovanou trvanlivost. V tomto případě bylo značení dílu v podobě DMX kódu vygravírováno do hloubky několika málo desetin mm. Protože gravírováním vytváříme prohlubně v místech modulů kódu s relativně velkou hloubkou vůči jejich ploše, vytváří se v těchto prohlubních stín, a je to právě stín, která následně na díle vytváří požadovaný kontrast s okolní negravírovanou plochou. I při absenci přímého zabarvení povrchu si díky tomu kód zachovává vynikající čitelnost, která byla ověřena verifikátorem čárových kódů.
Ačkoli je možné pro takovouto aplikaci gravírování použít i pulsní lasery s nižším průměrným výkonem, v takovém případě bude aplikace vyžadovat delší časový interval - v závislosti na velikosti kódu klidně i několik minut. My jsme pro naši aplikaci využili pulsní laser s průměrným výkonem 100 W, který dokázal čas této aplikace výrazným způsobem zkrátit.
- laserový popis,
- gravírování,
- svařování,
- řezání,
- vrtání.