Exkurze žáků ŽS Komenského Domažlice
Ve firmě jsme přivítali devátý ročník základní školy z Domažlic. Studenti měli možnost nahlédnout do světa moderní výroby a zjistit, co všechno stojí za vznikem technických produktů.
Ve firmě jsme přivítali devátý ročník základní školy z Domažlic. Studenti měli možnost nahlédnout do světa moderní výroby a zjistit, co všechno stojí za vznikem technických produktů.
Nejjednodušší způsob čištění optiky, při zjištění prachových nečistot, je s využitím ofukovacího balónku. Bez nutnosti nasazování ochranných rukavic se z přiměřené vzdálenosti ofoukne objektiv. Ofukovací balónek je vhodné...
Laserové značení je v dnešní době již běžně používanou metodou v průmyslové výrobě. Méně konvenční řešení je použití zrcátek a odrazem paprsku následně značit předmět po obvodu. Úskalí při značení odrazem spočívá v tom, že je zapotřebí udržet fokusační vzdálenost, tak aby měl laserový paprsek dostatečnou sílu pro značení.
Laserové technologie nacházejí zajímavé uplatnění v oblasti miniaturizace, kde umožňují vysokou přesnost a efektivitu. Při použití vhodných komponent, je možné dosáhnout velikosti laserové stopy 5 mikrometrů, což je asi desetkrát méně, než je tloušťka lidského vlasu.
V rámci vybavení aplikační laboratoře máme k dispozici přesný optický mikroskop s přídavným objektivem, na kterém jsme schopni takto detailní vzory verifikovat a měřit. Díky tomu můžeme dávat vysoký důraz na kvalitu zpracovaných tvarů.
Použití laserů pro čištění materiálu patří mezi progresivně se rozvíjející témata, a to zejména díky vysoké produktivitě a dobré možnosti automatizace procesu. Proces laserového čištění je založen na rozdílné absorpci odstraňované vrstvy a podkladového materiálu. Díky tomu je možné odstraňovat z povrchu barvy, oxidické vrstvy nebo různé povlaky s minimálním ovlivněním podkladového materiálu. Při opakování procesu je dosaženo vyčištěného povrchu bez residuí.
Ačkoli se běžně udává, že laserové značení je trvalé, existují případy, kdy tato trvalost naráží na své limity. Jedním z případů je značení dílů, které následně procházejí pasivací, při které se noří do kyselinové lázně. Pro identifikaci takových dílů je tedy zapotřebí využít odlišný přístup, jehož výsledky si zachovají požadovanou trvanlivost. V tomto případě bylo značení dílu v podobě DMX kódu vygravírováno do hloubky několika málo desetin mm.